Da var tiden inne for å bli student igjen. Og med studentliv så følger studentbudsjettet. Kan ikke nekte for at det kommer til å bli noen tøffe uker nå. Har ikke fått jobba noe særlig i sommer fordi vi har holdt på å flytte og fordi jeg søkte jobb her i Oslo. Heldigvis hadde jeg allerede spart opp en god del.
For de fleste studenter så er det vel mat som er den store synderen i budsjettet. Det er utrolig hvor mye penger som faktisk går til mat!
Når man da tenker at en melk koster ca 15 kr, et brød koster 25 og skal man kjøpe en ost er det ikke sjeldent at den koster over 50 kr. Og det er bare frokosten. hehe.
Så fra nå av blir det slutt på kosemat for meg. Det som både er positivt og negativt er at jeg har en samboer som er veldig glad i mat. Han vil nok ikke ha grøt, lapskaus og annet enkel mat i hverdagen.. Så får prøve å leve litt på han de dagene.
Men noen enkle tips til hvordan man kan få matbudsjettet til å gå opp.
1. poteter. det er utrolig hva man kan gjøre med poteter. Og kjøper man mange på salg så sparer man en masse. Det er ikke bare kjedelige kokte poteter man får da. Man kan kutte de opp i båter eller skiver og få stekte poteter. Hvis man er heldige og finner noen store fine kan man lage bakt potet. Utrolig enkelt og billig.'
2.Ukehandle. Ja, planlegg uka. Hva trenger du til forskjellige måltider. Hva kan bruker fler ganger uten at det blir dårlig. hva må bruker i løpet av uka. Mindre mat blir kastet og mer blir spart. Hvis man feks lager et stort rismåltid, så kan man lage noe med stekt ris dagen etter og bruke den samme risen. Kjøper man en pakke med pølser så kan man bruke pølsene i flere måltider. Og nå som det er grillsesong så er det ofte billige grillpølser.
3. Sverigetur Nå er det ikke alle som bor så nærme Sverige. Men en gang iblant kan det lønne seg å storhandle i Sverige. Kjøpe masse billig vaskepulver og såper. Vi handla nå vaskepulver for 250 kr! men det hadde nok blitt det dobbelte i Norge. Her kan man også kjøpe kjøtt, ost og annet pålegg og snacks. Men pass på. Det er ikke alt som er like billig i Sverige.
4. Unngå ferdigmat. Lag maten fra bunnen av. Hvis du ser på feks en boks med spaghetti rimini eller noe. Den koster faktisk 40-50 kr for en! En pakke med spaghetti koster ca 20 og en boks med tomater kan man få for 5! Ta så med en pakke grillpølser til 20 kr og du kan lage flere porsjoner med spaghetti! En grandiosa koster vel fort 30-40 kr. Den metter ofte en person!! Hva med å lage en pizza selv. Det er veldig enkelt og billigere og man kan bestemme selv hva man vil ha på. Man kan lage den så stor man vil og.
Dette var noen små enkle tips til hvordan man kan få det litt billigere. Det beste er å lage store porsjoner også spare på det man får. Enten som kveldsmat eller til lunsj/middag dagen etter.
Å handle for hele uka på en gang, og å planlegge hele ukas måltider er kjempelurt! Sparer masse penger dersom man vet hva man skal ha, ellers bare går man rundt i butikken og bare handler masse drit :p
SvarSlettJa, det er kjempe smart! også har man lett for å ta med seg yoghurter og andre godsaker som egentlig ikke blir spist og som råtner i kjøleskapet :P
SvarSlett